Nebezpečný pri akejkoľvek rýchlosti

27.02.2021

Jedným z mnohých problémov zabudovaných do dnešných fastfoodov je, že sú príliš rýchle.

 Vyrábajú sa na montážnych linkách bez oddychu, letia okolo niekoľkých pracovníkov údržby, ktorí sú vo výrobe, a miznú v diaľke. Kvapaliny, pasty a prášky obsahujúce starostlivo kalibrované dávky cukru, škrobu, rastlinného oleja, soli a ďalších prísad sa miešajú v prísne kontrolovanom poradí a výsledná kaša sa vylučuje rovnako presne do nekonečných foriem na nekonečných pásoch, ktoré vedú k nekonečným rúram alebo chladičom. Takto je skonštruované krmivo pre domáce zvieratá a tiež ľudské granule, ako sú sušienky, koláče, čokoládové tyčinky, zmrzlina, cukríky, jogurty, limonády, raňajkové cereálie a hotové jedlá.

Pretože rôzne fázy produktu sa posúvajú na pásoch, návštevníci potravinárskej továrne bývajú nervózni. To nijako nepripomína kuchyňu, rovnako ako montážna linka automobilu v East Liberty alebo Soule nepripomína dedkovu záhradnú búdu. A hoci hotové výrobky stále vyzerajú ako jedlo, zdanie klame. Nielen, že sú rozdielne od tradičných potravín z hľadiska ich ochudobneného výživového obsahu, ale tiež veľmi odlišné od tradičných potravín z hľadiska ich degradovanej štruktúry.

Štruktúra potravy je neuveriteľne dôležitá, pretože ovplyvňuje, ako rýchlo je potravina trávená a absorbovaná do krvi. To zase určuje najvyššiu plazmatickú hladinu živín, ako sú cukry a tuky, a tieto počty majú zásadný vplyv na vaše zdravie.

Po zhotovení si základné výrobky stále vyžadujú určité množstvo žuvania, pretože obsahujú vlákna a/alebo šľachy a chrupavky. Pri žuvaní vzniká množstvo častíc a kvapiek v závislosti od jedla a od toho, ako efektívne ho žujeme. Akonáhle tieto častice a kvapky vstúpia do žalúdka, začne sa trávenie v tenkom čreve, rôznou rýchlosťou v závislosti od veľkosti častíc, ich zloženia a viskozity požitého materiálu.

Celkový proces spomaľuje zložitosť tradičných potravín; naše fyziologické systémy sú navrhnuté tak, aby zvládali zložitosť a pomalosť, a veľmi dobre fungujú pri tradičnej strave.

Naopak, ultra-spracované potraviny nevyžadujú veľké žuvanie, pretože sa to už replikovalo vo výrobnom procese, ktorý je určený na vyžehlenie hrudiek. Ultra-spracované jedlo má prevažne homogénnu konzistenciu a po minimálnom žuvaní sa vleje do tenkého čreva, kde sa trávenie a vstrebávanie urýchli a stlačí aj za hodinu. Tam, kde tradičné jedlá spôsobujú pomalé a nízke plazmové krivky rôznych živín, vytvárajú ultra spracované potraviny vopred skrátené a hornaté vrcholy cukrov, triglyceridov a ďalších zlúčenín v krvnom obehu (1-4). Toto nie je dobré.

Vysoká hladina triglyceridov v krvi po jedle je dobre známym rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne a iné choroby (5 - 8). Zvyšujú riziko ochorenia vyvolaním kaskády zápalových reakcií (6, 8, 10, 11 - 13), ktoré spôsobujú nitrosatívny stres (4) a endotelovú dysfunkciu (8, 14, 15). Zároveň znižujú HDL cholesterol a zvyšujú hladinu vysoko aterogénnych hustých častíc LDL (16). Rovnako škodlivá je aj postprandiálna hyperglykémia, ktorá zvyčajne koexistuje s postprandiálnou hyperlipidémiou, ktorá je zložená z väčšiny ultra spracovaných potravín (17). To sú len niektoré z dôvodov, prečo ľudia s rýchlym občerstvením zvyknú zomierať mladí (18).

Pokiaľ ide o konzumentov rybieho oleja, dovoľte mi dodať, že nie všetky tuky sú rovnaké. Nasýtené tuky, ako je kyselina palmitová a kyselina stearová, sú prozápalové, keď dosiahnu vysoké hladiny v krvi, ale polonenasýtené mastné kyseliny, ako sú omega 3 HUFA, nie sú (19-22). A samozrejme, veľmi málo jedál pozostáva iba z tuku. Absorpcia tukov môže byť spomalená, a preto môžu vrcholné hladiny lipidov klesať ďalšími zložkami potravy, ako sú napríklad proteíny (23, 24) a polyfenoly (25-27).

Toto nie je argument proti ultra spracovaným potravinám vo všeobecnosti, pretože ak by tieto potraviny boli navrhnuté s prioritou zdravia, mohli by sa ľahko zmeniť a doplniť tak, aby sa vyhladili a znížili plazmatické krivky (tj. 28). Tento posledný odkaz popisuje pridanie hydrolyzovanej guarovej gumy do komerčného jogurtu s cieľom znížiť najvyššie hladiny lipidov, čím sa produkt stane menej toxickým. Dalo by sa ísť oveľa ďalej; pridaním zmesi prebiotických vlákien do ultra spracovaných potravín by sa im mohla získať lepšia textúra a mohli by sa z toxínov transformovať skutočné látky podporujúce zdravie. Danone, Nestle, Unilever a spol. - všimnite si!

Počas čakania na to, ako si tieto spoločnosti vytvoria spoločenské svedomie, môžete podniknúť ďalšie kroky na ochranu svojho zdravia. Intenzívne, aeróbne cvičenie po ultra spracovanom jedle úplne blokuje účinky ultra-spracovaných jedál s vysokým obsahom tuku na artérie (29). Musí to byť razantné, pretože cvičenie s nižšou intenzitou, ako je chôdza, je neúčinné (30).

Prípadne môžete úplne vylúčiť ultra spracované potraviny a prejsť na stredomorskú stravu, ktorá je určite ochranná (31). Konkrétne strava bohatá na rastlinné potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako je minimálne spracovaná zelenina a ovocie, celozrnné výrobky, strukoviny a orechy, výrazne zmierňuje zvýšenie hladiny glukózy, triglyceridov a zápalov po jedle. Režim zahŕňajúci chudé bielkoviny, rybí olej, obmedzenie kalórií a chudnutie poskytuje ďalšie výhody.

Kompletná zmena životného štýlu je lepšou voľbou ako samotné cvičenie, pretože v ultra-spracovaných potravinách je zabudované ďalšie nebezpečenstvo spojené s rýchlosťou, pred ktorým aeróbne cvičenie nemôže chrániť. Keď sa vrátim k potravinárskym závodom, je úplne zjavnou stránkou tohto procesu jeho rýchlosť. Aby bolo možné produkt vyrobiť lacno a vo veľkých množstvách, musí sa vyrobiť rýchlo, čo takmer nevyhnutne znamená spracovanie pri vyšších teplotách, ako by sa používalo vo väčšine domácich kuchýň. Kombinácia vysokých teplôt a už toxických zmesí tukov a cukrov v ultra-spracovaných potravinách vedie k vysokej úrovni pokročilých produktov lipidovej konečnej oxidácie (ALE) a pokrokových glykácií (AGE) (32). Tieto veľmi prozápalové zlúčeniny sa podieľajú na mnohých chorobných stavoch (32 - 35), a ani intenzívne cvičenie ich pred nimi nechráni.

Nadmerná rýchlosť nám škodí ešte iným spôsobom, ale teraz mám na mysli rýchlosť, ktorou jeme. Z dôvodu nášho uponáhľaného životného štýlu, zvýšeného príjmu ultra-spracovaných potravín a našej zvýšenej tendencie k maškrteniu (hlavne pri ultra-spracovaných potravinách) sa doba stravovania skrátila (36-38). Stravovanie v 19. storočí boli posvätné rodinné príležitosti, ktoré ľahko mohli trvať 90 minút a viac (39). Toto už neplatí. Existujú dôkazy, že priemerné časy stravovania sa skrátili aj za posledné polstoročie (37, 38) a v súčasnosti môžu byť len 10 minút (38, 40), keď najskôr vypracú tanier Severoameričania a Ázijci a Európania jedia o trochu pomalším tempom (41).

Keď jedlo dokončíte rýchlejšie, prijaté jedlo sa dostane do tenkého čreva za kratšiu dobu a plazmatické hladiny tukov a cukrov sa ešte zvýšia. To pravdepodobne vysvetľuje, prečo je rýchle stravovanie spojené s poškodením pečene (42) a nadváhou. Rýchle stravovanie znižuje termogenézu v strave, čo znamená, že viac kalórií, ktoré konzumujete, sa ukladá v tukovom tkanive (43). Vo veku potravinovej neistoty to mohlo byť prispôsobivé, v našej dobe to však súvisí so zvýšeným rizikom obezity (44-46).

Môžete si začať pomáhať jednoduchým spomalením a väčším žuvaním, čo je stratégia, ktorá pomáha chudnutiu (47 - 50). Stredovekí Viktoriáni, ktorí boli štíhlejší a zdravší ako my, odporúčali každé sústo žuť 40 alebo dokonca 100-krát (51). Aj keď táto myšlienka zašla zrejme až príliš ďaleko, v ich žuvacom šialenstve bola metóda. Ak však budeme konať kolektívne a politicky, môžeme urobiť viac.

Dnešné ultra spracované potraviny sú nutrične chybné a spôsobujú obezitu, chronické zápaly, podvýživu typu B a dysbiózu. Skombinujte to s ich zvýšeným obsahom toxických AGE a ALE, ich zrýchlenou stráviteľnosťou a našimi zrýchlenými stravovacími návykmi a je ľahké vidieť, ako potravinársky priemysel spôsobuje choroby a smrť v priemyselnom meradle.

Kniha "Nebezpečný pri akejkoľvek rýchlosti", ktorú napísal advokát spotrebiteľov Ralph Nader v roku 1965, odhalila nebezpečenstvo, ktoré v automobilovom dizajne majú sociopati riadiaci automobilový priemysel (52). Nader ukázal, ako automobilové spoločnosti bránili zavedeniu osvedčených bezpečnostných prvkov ako príliš drahých, čo malo za následok smrteľné nástrahy, ako napríklad Ford Pinto, ktoré spoľahlivo vzplanuli pri údere zozadu, pri rýchlosti viac ako 25 míľ za hodinu. Keď vyšlo najavo, že náklady na odstránenie chyby v dizajne (a záchranu tisícov životov) by dosiahli jeden dolár na auto, verejnosť bola pobúrená.

To nakoniec viedlo k transformácii spôsobu výroby automobilov; môžeme poďakovať Ralphovi za bezpečnostné pásy, opierky hlavy, deformačné zóny, tyče bočného nárazu a všetko, čo nasledovalo potom, aby boli autá menej nebezpečné.

Kde je Ralph Nader, ktorý sa ujme potravinárskeho priemyslu? Potrebujeme, aby nás zachránil pred rýchlym občerstvením. A rýchlo.



References:

  1. Berry SE, Tydeman EA, Lewis HB, Phalora R, Rosborough J, Picout DR, Ellis PR. Manipulation of lipid bioaccessibility of almond seeds influences postprandial lipemia in healthy human subjects. Am J Clin Nutr. 2008 Oct; 88(4):922-9.
  2. Berryman CE, Grieger JA, West SG, Chen CY, Blumberg JB, Rothblat GH, Sankaranarayanan S, Kris-Etherton PM. Acute consumption of walnuts and walnut components differentially affect postprandial lipemia, endothelial function, oxidative stress, and cholesterol efflux in humans with mild hypercholesterolemia. J Nutr. 2013 Jun; 143(6):788-94.
  3. Dias CB , Zhu X , Thompson AK , Singh H , Garg ML. Effect of the food form and structure on lipid digestion and postprandial lipaemic response.Food Funct. 2019 Jan 22;10(1):112-124.
  4. Dias CB, Moughan PJ, Wood LG, Singh H, Garg ML. Postprandial lipemia: factoring in lipemic response for ranking foods for their healthiness.Lipids Health Dis. 2017 Sep 18;16(1):178.
  5. Kannel WB, Vasan RS. Triglycerides as vascular risk factors: new epidemiologic insights. Curr Opin Cardiol. 2009 Jul; 24(4):345-50.
  6. Marley CJ, Hodson D, Brugniaux JV, Fall L, Bailey DM. Post-prandial hyperlipidaemia results in systemic nitrosative stress and impaired cerebrovascular function in the aged.Clin Sci (Lond). 2017 Nov 28;131(23):2807-2812.
  7. Jackson KG, Poppitt SD, Minihane AM. Postprandial lipemia and cardiovascular disease risk: Interrelationships between dietary, physiological and genetic determinants. Atherosclerosis. 2012 Jan; 220(1):22-33.
  8. Norata GD, Grigore L, Raselli S, Redaelli L, Hamsten A, Maggi F, Eriksson P, Catapano AL. Post-prandial endothelial dysfunction in hypertriglyceridemic subjects: molecular mechanisms and gene expression studies.Atherosclerosis. 2007 Aug;193(2):321-7.
  9. Unger RH. Minireview: weapons of lean body mass destruction: the role of ectopic lipids in the metabolic syndrome. Endocrinology. 2003 Dec; 144(12):5159-65.
  10. Aljada A, Mohanty P, Ghanim H, Abdo T, Tripathy D, Chaudhuri A, Dandona P. Increase in intranuclear nuclear factor κB and decrease in inhibitor κB in mononuclear cells after a mixed meal: evidence for a proinflammatory effect. Am J Clin Nutr. 2004;79:682-690.
  11. Patel C, Ghanim H, Ravishankar S, Sia CL, Viswanathan P, Mohanty P, Dandona P. Prolonged reactive oxygen species generation and nuclear factor-kappaB activation after a high-fat, high-carbohydrate meal in the obese. J Clin Endocrinol Metab. 2007;92:4476-4479.
  12. Zhao L, Kwon M-J, Huang S, Lee JY, Fukase K, Inohara N, Hwang DH. Differential modulation of nods signaling pathways by fatty acids in human colonic epithelial HCT116 cells. J Biol Chem. 2007;282:11618-11628.
  13. Shi H, Kokoeva MV, Inouye K, Tzameli I, Yin H, Flier JS. TLR4 links innate immunity and fatty acid-induced insulin resistance. J Clin Invest. 2006;116:3015-3025.
  14. Marchesi S, Lupattelli G, Schillaci G, Pirro M, Siepi D, Roscini AR, Pasqualini L, Mannarino E. Impaired flow-mediated vasoactivity during post-prandial phase in young healthy men. Atherosclerosis. 2000;153:397-402.
  15. van Oostrom AJHHM, Sijmonsma TP, Verseyden C, Jansen EHJM, de Koning EJP, Rabelink TJ, Castro Cabezas M. Postprandial recruitment of neutrophils may contribute to endothelial dysfunction. J Lipid Res. 2003;44:576-583.
  16. Nikkila M, Solakivi T, Lehtimaki T, Koivula T, Laippala P, Aström B. Postprandial plasma lipoprotein changes in relation to apolipoprotein E phenotypes and low density lipoprotein size in men with and without coronary artery disease. Atherosclerosis. 1994;106:149-157.
  17. O'Keefe JH, Gheewala NM, O'Keefe JO. Dietary strategies for improving post-prandial glucose, lipids, inflammation, and cardiovascular health. J Am Coll Cardiol. 2008 Jan 22;51(3):249-55.
  18. Schnabel L, Kesse-Guyot E, Allès B, Touvier M, Srour B, Hercberg S, Buscail C, Julia C. Association Between Ultraprocessed Food Consumption and Risk of Mortality Among Middle-aged Adults in France.JAMA Intern Med. 2019 Apr 1;179(4):490-498.
  19. Lee JY, Sohn KH, Rhee SH, Hwang D. Saturated fatty acids, but not unsaturated fatty acids, induce the expression of Cyclooxygenase-2 mediated through toll-like receptor 4. J Biol Chem. 2001;276:16683-16689.
  20. Hwang DH, Kim JA, Lee JY. Mechanisms for the activation of Toll-like receptor 2/4 by saturated fatty acids and inhibition by docosahexaenoic acid.Eur J Pharmacol. 2016 Aug 15;785:24-35.
  21. Lee JY, Zhao L, Youn HS, Weatherill AR, Tapping R, Feng L, Lee WH, Fitzgerald KA, Hwang DH. Saturated fatty acid activates but polyunsaturated fatty acid inhibits toll-like receptor 2 Dimerized with toll-like receptor 6 or 1. J Biol Chem. 2004;279:16971-16979.
  22. Rogero MM, Calder PC. Obesity, Inflammation, Toll-like Receptor 4 and Fatty Acids.Nutrients. 2018 Mar 30;10(4):432.
  23. Pal S, Ellis V, Ho S. Acute effects of whey protein isolate on cardiovascular risk factors in overweight, post-menopausal women. Atherosclerosis. 2010 Sep; 212(1):339-44.
  24. Westphal S, Taneva E, Kästner S, Martens-Lobenhoffer J, Bode-Böger S, Kropf S, Dierkes J, Luley C. Endothelial dysfunction induced by postprandial lipemia is neutralized by addition of proteins to the fatty meal. Atherosclerosis. 2006 Apr; 185(2):313-9.
  25. McDougall GJ, Kulkarni NN, Stewart D. Berry polyphenols inhibit pancreatic lipase activity in vitro. Food Chem. 2009;115:193-199.
  26. Estrada-Luna D, Carreón-Torres E, Bautista-Pérez R, Betanzos-Cabrera G, Dorantes-Morales A, Luna-Luna M, Vargas-Barrón J, Mejía AM, Fragoso JM, Carvajal-Aguilera K, García-Trejo JJ, Vargas-Alarcón G, Pérez-Méndez Ó. Microencapsulated Pomegranate Reverts High-Density Lipoprotein (HDL)-Induced Endothelial Dysfunction and Reduces Postprandial Triglyceridemia in Women with Acute Coronary Syndrome.Nutrients. 2019 Jul 25;11(8):1710.
  27. Burton-Freeman B, Linares A, Hyson D, Kappagoda T. Strawberry modulates LDL oxidation and postprandial lipemia in response to high-fat meal in overweight hyperlipidemic men and women. J Am Coll Nutr. 2010 Feb; 29(1):46-54.
  28. Kondo S, Xiao JZ, Takahashi N, Miyaji K, Iwatsuki K, Kokubo S. Suppressive effects of dietary fiber in yogurt on the postprandial serum lipid levels in healthy adult male volunteers. Biosci Biotechnol Biochem. 2004 May; 68(5):1135-8.
  29. Tyldum GA, Schjerve IE, Tjønna AE, Kirkeby-Garstad I, Stølen TO, Richardson RS, Wisløff U. Endothelial dysfunction induced by post-prandial lipemia: complete protection afforded by high-intensity aerobic interval exercise. J Am Coll Cardiol. 2009 Jan 13;53(2):200-6.
  30. Diekmann C, Huber H, Preuß M, Preuß P, Predel HG, Stoffel-Wagner B, Fimmers R, Stehle P, Egert S. Moderate Postmeal Walking Has No Beneficial Effects Over Resting on Postprandial Lipemia, Glycemia, Insulinemia, and Selected Oxidative and Inflammatory Parameters in Older Adults with a Cardiovascular Disease Risk Phenotype: A Randomized Crossover Trial. J Nutr. 2019 Nov 1;149(11):1930-1941.
  31. Gomez-Marin B, Gomez-Delgado F, Lopez-Moreno J, Alcala-Diaz JF, Jimenez-Lucena R, Torres-Peña JD, Garcia-Rios A, Ortiz-Morales AM, Yubero-Serrano EM, Del Mar Malagon M, Lai CQ, Delgado-Lista J, Ordovas JM, Lopez-Miranda J, Perez-Martinez P. Long-term consumption of a Mediterranean diet improves postprandial lipemia in patients with type 2 diabetes: the Cordioprev randomized trial. Am J Clin Nutr. 2018 Nov 1;108(5):963-970.
  32. Gil A, Bengmark S. Advanced glycation and lipoxidation end products-amplifiers of inflammation: the role of food.Nutr Hosp. 2007 Nov-Dec;22(6):625-40.
  33. Byun K, Yoo Y, Son M, Lee J, Jeong GB, Park YM, Salekdeh GH, Lee B.Advanced glycation end-products produced systemically and by macrophages: A common contributor to inflammation and degenerative diseases.Pharmacol Ther. 2017 Sep;177:44-55.
  34. Palanissami G, Paul SFD. RAGE and Its Ligands: Molecular Interplay Between Glycation, Inflammation, and Hallmarks of Cancer-a Review.Horm Cancer. 2018 Oct;9(5):295-325.
  35. Moldogazieva NT, Mokhosoev IM, Mel'nikova TI, Porozov YB, Terentiev AA. Oxidative Stress and Advanced Lipoxidation and Glycation End Products (ALEs and AGEs) in Aging and Age-Related Diseases.Oxid Med Cell Longev. 2019 Aug 14;2019:3085756.
  36. St-Onge MP, Ard J, Basin ML, Chiuve SE, Johnson HM, Kris-Etherton P, Varady K; American Heart Association Obesity Committee of the Council on Lifestyle and Cardiometabolic Health; Council on Cardiovascular Disease in the Young; Council on Clinical Cardiology; Stroke Council. Meal Timing and Frequency: Implications for Cardiovascular Disease Prevention: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2017 Feb 28;135(9):e96-e121.
  37. Gill S, Panda S. A smartphone app reveals erratic diurnal eating patterns in humans that can be modulated for health benefits. Cell Metab. 2015;22:789-798.
  38. Hamrick KS, McClelland K. Americans' Eating Patterns and Time Spent on Food: The 2014 Eating & Health Module Data. USDA Economic Research Service.Economic Information Bulletin 158,July 2016
  39. Rowbotham J. Personal communication 2020.
  40. https://www.thesun.co.uk/living/1873377/how-long-do-you-spend-at-your-dinner-table-new-research-shows-everything-our-dining-tables-witness-over-the-years/
  41. Kimes SE, Wirtz J, Noone BM. How long should dinner take? Measuring expected meal duration for restaurant revenue management. J Revenue & Pricing Mgmt (2002) 1, 220-233;
  42. Takahashi F, Hashimoto Y, Kawano R, Kaji A, Sakai R, Kawate Y, Okamura T, Ushigome E, Kitagawa N, Majima S, Sennmaru T, Okada H, Nakanishi N, Hamaguchi M, Asano M, Yamazaki M, Fukui M. Eating Fast Is Associated with Nonalcoholic Fatty Liver Disease in Men But Not in Women with Type 2 Diabetes: A Cross-Sectional Study.Nutrients. 2020 Jul 22;12(8):E2174.
  43. Hamada Y, Kashima H, Hayashi N. The number of chews and meal duration affect diet-induced thermogenesis and splanchnic circulation. Obesity (Silver Spring). 2014 May;22(5):E62-9.
  44. Fogel A, Goh AT, Fries LR, Sadananthan SA, Velan SS, Michael N, Tint MT, Fortier MV, Chan MJ, Toh JY, Chong YS, Tan KH, Yap F, Shek LP, Meaney MJ, Broekman BFP, Lee YS, Godfrey KM, Chong MFF, Forde CG. Faster eating rates are associated with higher energy intakes during an ad libitum meal, higher BMI and greater adiposity among 4·5-year-old children: results from the Growing Up in Singapore Towards Healthy Outcomes (GUSTO) cohort.Br J Nutr. 2017 Apr;117(7):1042-1051.
  45. Kudo A, Asahi K, Satoh H, Iseki K, Moriyama T, Yamagata K, Tsuruya K, Fujimoto S, Narita I, Konta T, Kondo M, Shibagaki Y, Kasahara M, Watanabe T, Shimabukuro M. Fast eating is a strong risk factor for new-onset diabetes among the Japanese general population.Sci Rep. 2019 Jun 3;9(1):8210.
  46. Zeng X, Cai L, Ma J, Ma Y, Jing J, Chen Y. Eating fast is positively associated with general and abdominal obesity among Chinese children: A national survey.Sci Rep. 2018 Sep 25;8(1):14362.
  47. Zhu Y, Hollis JH. Increasing the number of chews before swallowing reduces meal size in normal-weight, overweight, and obese adults.J Acad Nutr Diet. 2014 Jun;114(6):926-31.
  48. Zhu Y, Hsu WH, Hollis JH. Increased number of chews during a fixed-amount meal suppresses postprandial appetite and modulates glycemic response in older males.Physiol Behav. 2014 Jun 22;133:136-40.
  49. Shah M, Copeland J, Dart L, Adams-Huet B, James A, Rhea D. Slower eating speed lowers energy intake in normal-weight but not overweight/obese subjects.J Acad Nutr Diet. 2014 Mar;114(3):393-402.
  50. Higgs S, Jones A. Prolonged chewing at lunch decreases later snack intake.Appetite. 2013 Mar;62:91-5. doi: 10.1016/j.appet.2012.11.019.
  51. Christen AG, Christen JA. Horace Fletcher (1849-1919): "The Great Masticator."J Hist Dent. 1997;45(3):95-100.
  52. Nader.org



https://drpaulclayton.eu/blog/unsafe-at-any-speed/<br>

 

Eva Pospíšilová, nezávislý konzultant ZINZINO
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky