Ľudské bunky boli naprogramované na pomer Omega6:Omega3 v pomere 1:1.

14.02.2021

Moderná, priemyselne spracovaná strava (produkty hospodárskych zvierat chovaných v zajatí, ktoré sú kŕmené nezdravými kŕmnymi zmesami), obrovské navýšenie konzumácia Omega 6 v súčasnosti spôsobuje veľmi zlý pomer Omega 6: Omega 3.

Priemerný slovák má preto pomer 15 : 1, oproti 5 : 1 v minulosti! Pomer od 5: 1 a vyššie potom spôsobuje narušenie a zlú funkciu bunkových membrán, ktoré nie sú schopné dostatočne chrániť prostredie vnútri bunky. To vedie k produkcii deštrukčných enzýmov (MMP), ktoré uvoľňujú látky spôsobujúce chronický zápal. V dlhodobom horizonte môže byť takýto proces príčinou celej rady symptómov, ktoré označujeme ako "civilizačné choroby."

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča správny pomer Omega 6: Omega 3 do 4: 1 a na získanie tohto pomeru užívanie vhodných doplnkov stravy s Omega 3. Vedci sa však zhodujú, že kľúčom k zdravému fungovaniu buniek je správny pomer 3: 1 a nižšie .

Ľudský organizmus je zložený z cca 50 biliónov buniek. Každá bunka je chránená bunkovou (cytoplazmatickou) membránou, ktorá je tvorená dvojitou vrstvou fosfolipidov (mastnými kyselinami a proteínmi). Ak bunková membrána nemá správny pomer (3: 1 a nižšie) esenciálnych Omega 6: Omega 3, tak je narušená správna funkcia bunky. 

Pomer Omega 6 : Omega 3 (3: 1 a vyššie) má za následok:

a) zhoršenú  priepustnosť bunkovej membrány, nižšiu vstrebateľnosť živín (kyslík, glukóza, vitamíny, minerály atď.)

b) nedostatočnú látkovú výmenu, detoxikáciu

c) pro-zápalové prostredie v bunkách

d) oslabenie imunity

Jedna z hlavných príčin vzniku chronických zápalov a následne degeneratívnych chorôb je zlý pomer esenciálnych Omega 6: Omega 3. Obe esenciálne kyseliny sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu, musíme ich však prijímať v strave, pretože si ich telo nevie vyrobiť a je nutné, aby boli v tele zastúpené v optimálnej hladine = rovnováhe.

Omega 6 sú pro-zápalové a Omega3 protizápalové

Omega 6 sú dôležité pre akútnu zápalovú reakciu, ktorá prispieva k hojeniu rán a zastavuje krvácanie, čo je nevyhnutná funkcia pre ochranu organizmu. Na druhú stranu pôsobia pro- tromboticky a môžu spôsobiť trombózu (upchávanie ciev), nepriaznivo ovplyvniť krvný tlak a viesť k zápalovým a bolestivým procesom v tele. Je dôležité, aby hladina Omega 6 bola vyvážená dostatočným množstvom Omega 3.

Omega 3 pôsobia protizápalovo a majú za úlohu okrem iného chrániť organizmus pred tvorbou chronického zápalu. Ten vzniká zlým pomerom Omega 6: Omega 3 - vyšším ako 3: 1, ktorý nás dostáva do stavu, v ktorom vznikajú zápaly.

Zápaly vyvolávajú nepriaznivé reakcie v tele, ale samy o sebe ešte nespôsobujú závažnú škodu. Závažnejšie problémy vznikajú pri zlom pomere Omega 6 : Omega 3 nad 5: 1. Ten totiž už vedie k ničeniu vnútrobunkových štruktúr - lyzozómov. To má potom priamy vplyv na vypustenie deštrukčných enzýmov MMP (matrix metaloproteinázy). Pokiaľ sú v bunkách uvoľňované tieto deštrukčné enzýmy, začína v tele bujnieť chronický zápal, ktorý vedie postupne k deštrukcii tkanív v kostiach, chrupavkách alebo mozgových bunkách. Tento proces deštrukcie vedie k poškodeniu integrity buniek. Pomalé uvoľnenie MMP spôsobuje javy, ktoré zvyčajne prisudzujeme starnutiu, ale nie je tomu tak ! MMP totiž ničí naše tkanivá a medzibunkový matrix. Tento matrix je ako sieť, ktorá udržuje bunky na správnych miestach (štrukturálna integrita), inak by sa naše telo rozpadlo! (Ide napr. O kolagén, elastín, a ďalšie látky, ktoré dávajú formu a súdržnosť tkanivám a pomáhajú bunkám komunikovať a spolupracovať).

Toto vedie k celej rade zdravotných problémov a chorôb, ako sú napríklad:

1) postihnutie kostí (osteoporóza)

2) postihnutie chrupaviek a kĺbov (artróza, artritída)

3) postihnutia ciev (vysoký tlak, ateroskleróza - kôrnatenie tepien, kŕčové žily, hemoroidy)

4) postihnutie mozgu (neurodegeneratívne choroby: Alzheimer, ADHD)

5) postihnutie ďalších tkanív (nádorové bunky, metastázy)

6) urýchlenie starnutia

Keď teda vieme, čo tento proces deštrukcie buniek a tkanív spôsobuje a aké zdravotné problémy sa s ním spájajú a ako urýchľuje starnutie, čo teda môžeme robiť?

Praktický návrh, ktorý pre vás máme, je zistiť, aký je váš pomer medzi Omega 6: Omega 3. Je to veľmi jednoduché vďaka testu pre domáce použitie tzv. BalanceTest, analýzou pár kvapiek krvi. Ak máte zlé výsledky testu, tak užívanie Omega 3 s polyfenolmi je spôsob, akým je možné docieliť správneho pomeru Omega 6: Omega 3 do 3: 1. Tohto je možné dosiahnuť vďaka pravidelnému užívaniu do 120 dní (opäť zmerané testom). Tým sa zastaví tvorba MMP a obnoví bunková membrána so všetkými ostatnými benefitmi.

Prečo polyfenoly?

Podľa tvrdení vedcov je nevyhnutné, aby Omega 3 boli VŽDY konzumované s polyfenolmi. Polyfenoly poskytujú dostatočnú ochranu krvných lipidov pred oxidáciou a tým zaručujú vysokú vstrebateľnosť Omega 3 v bunkách.

Omega 3, ktoré sú konzumované spoločne s polyfenolmi sú až 10x účinnejšie ako ostatné výrobky na trhu, ktoré zaisťujú ochranu pred oxidáciou iným spôsobom.

Ako je to možné?

Priemysel, ktorý vyrába potravinové doplnky s Omega 3 chráni tieto mastné kyseliny umelým pridaním Vitamínu E, ako konzervačnej látky. Bolo však preukázané, že Vitamín E nezabraňuje dostatočne pri vstrebávaní oxidácii Omega 3 mastných kyselín, ale môže sa stať za určitých okolností pre-oxidantom, čím sa tieto doplnky stávajú nefunkčnými alebo dokonca môžu organizmu škodiť! Preto odporúčame, aby si každý konzument potravinových doplnkov Omega 3 overil ich účinnosť Balance Testom pomere Omega 6: Omega 3. Ak test preukáže nedostatok Omega 3 mastných kyselín v bunkových membránach, je na zvážení každého, či má zmysel taký nefunkčný doplnok stravy konzumovať.

V prírode Omega 3 (EPA a DHA) a lipofilné polyfenoly VŽDY pracujú spoločne. Nenájdete EPA a DHA samy o sebe, sú príliš krehké a nestabilné a rýchlo degradujú. V potravinovom reťazci morské riasy produkujú Omega 3 (EPA a DHA) spoločne s polyfenolmi. Príroda si vybrala polyfenol rozpustný v tukoch, ktorý chráni Omega 3 produkovanej morskými riasami tak dobre, že ho nájdeme aj v tučných rybách. Polyfenol sa Omega 3 drží tak efektívne, že s nimi putuje cez kôrovce, malé ryby, veľké ryby a morské cicavce. Ak konzumujeme tučné ryby (nechované v zajatí a kŕmené obilným šrotom), tak sa Omega 3 dostanú chránené vďaka polyfenolom až k nám ako vrcholným  predátorom a stanú sa súčasťou bunkových membrán. Ak sa dostanú do našich tkanív, začnú pôsobiť  silne protizápalovým spôsobom a dopĺňajú tak účinky Omega 3.

Priemysel, ktorý vyrába rybie oleje robí zásadnú chybu - ODSTRAŇUJE polyfenoly rafináciou a potom Omega 3 stabilizuje nevhodným a neúčinným spôsobom pridávaním Vitamínu E ako neúčinnej konzervačnej látky, alebo rybí olej zanecháva bez ochrany a nestabilné. Proces oxidácie a znehodnotenie potom prebieha priamo vo fľaštičke, v kapsuli alebo aj v tele pri styku s voľnými radikálmi. To je dôvod, prečo také kapsuly s rybím olejom NEFUNGUJÚ.

Ak by sme si mali vziať ponaučenie z minulosti, tak vidíme, že ľudia v skorších dobách netrpeli neprenosným (civilizačnými) chorobami zďaleka tak ako dnes. Je alarmujúce, že vo Viktoriánskom období (Británia 19. stor.) bol výskyt kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a cukrovky 10x menší ako v súčasnosti. Z toho vyplýva, že ak používame správnu kombináciu živín, môžme získať obrovskú mieru ochrany.

Ak chcete získať lepšie zdravie a ochranu pred civilizačnými chorobami, jedzte tučné ryby z kvalitného zdroja ideálne z výlovu voľne žijúcich rýb 3x týždenne alebo konzumujte Omega 3 s polyfenolmi.


• Veľký prínos v oblasti výskumu Omega 3 mastných kyselín a ich vplyvu na zdravie, priniesla Dr. ARTEMIS P. Simopoulose, vedkyňa, ktorá viedla jeden z najinovatívnejších výskumov ohľadom významu esenciálnych mastných kyselín napríklad pod Americkým Národným inštitútom pre zdravie. 

Eva Pospíšilová, nezávislý konzultant ZINZINO
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky