Omega3 a infarkt

24.02.2021

Cirkulujúca Omega-3 MK zlepšila prognózu pri akútnom infarkte myokardu. 

V ČR podľa NZIS (2017) registrujú celkom asi 12 tisíc infarktov ročne, zomrie asi 2700 osôb.

Nová publikácia (J Am Coll Cardiol; 2020; 76: 2089-97) potvrdzuje protektívny vplyv omega -3 u infarktu myokardu. Kyselina omega-3 eikosapentaenová (EPA) má mnoho kardiologických vlastností. Podiel EPA v fosfatidylcholínu v sére odráža príjem EPA v strave počas predchádzajúcich týždňov. Cirkulujúcej EPA v segmente ST elevačního infarktu myokardu (STEMI; pozn. Charakteristika EKG) súvisí s menšou veľkosťou infarktu a zachovanou dlhodobú komorovú funkcií. 

Čo bolo skúmané

Autori skúmali, či hladiny EPA v sére a prívod omega-3 potravinami ( "morské potraviny)" bola spojená s nižším výskytom závažných nežiaducich kardiovaskulárnych príhod (MACE), s mortalitou zo všetkých ďalších príčin, kardiovaskulárnej (CV) príčiny pri 3-ročnú sledovaní. 

Takisto preskúmali asociáciu alfa-linolénovej kyselina (ALA, zástupca pre príjem rastlinných omega-3) s úmrtnosťou zo všetkých príčin a kardiovaskulárnych príhod.

Sledovali 944 po sebe idúcich pacientov so STEMI (priemerný vek 61 rokov, 209 žien) podstúpili primárny perkutánnu koronárnu intervenciu. Mastné kyseliny v sére stanovili plynovou chromatografiou. Behom sledovania malo 211 pacientov závažné nežiaduce kardiovaskulárne príhody. 108 osôb zomrelo a 130 bolo opäť prijaté kvôli kardiovaskulárnym príčinám. Coxov proporcionálny model rizík upravený pre známe klinické prediktory ukázal, že séra-fosfatidilcholinu EPA v čase STEMI bola nepriamo spojená s opätovným prijatím výskytom závažných nežiaducich kardiovaskulárnych príhod a ďalších kardiovaskulárnych príčin. 

(Pomer rizika [HR]: 0,76; 95% CI [CI]: 0,62 až 0,94 a HR: 0,74, 95% CI: 0,58 až 0,95, v uvedenom poradí, pre zvýšenie o 1 štandardnú odchýlku [SD]). Sérová ALA bol nepriamo úmerná úmrtnosti zo všetkých príčin (HR: 0,65, 95% CI: 0,44 až 0,96, pre zvýšenie o 1 SD) .

Pozitívny záver pre život. Zvýšené hladiny EPA a ALA v sére v čase STEMI boli spojené s nižším rizikom klinicky nežiaducich účinkov. Konzumácia potravín bohatých na EPA, DHA a ALA mastné kyseliny zlepšujú prognózu tzv. ST elevačného (pozri EKG) infarktu myokardu. Cirkulujúcej EPA v segmente ST elevačného infarktu myokardu súvisí s menšou veľkosťou infarktu a zachovanou dlhodobú komorovú funkcí.

prof. J.Ruprich

Eva Pospíšilová, nezávislý konzultant ZINZINO
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky