Tu je skutočná pravda o liečbe ADHD kapsulami z rybieho oleja s obsahom Omega-3

14.02.2021

Esenciálne mastné kyseliny (EMK) podporujú kardiovaskulárny, reprodukčný, imunitný a nervový systém. Vyrábajú a opravujú bunkové membrány, a podporujú tak bunky v získavaní plnohodnotnej výživy a vo vylučovaní škodlivých odpadov. Ak sa však v tele nenachádzajú v správnom pomere, ich fyziologická efektivita klesá.  

PRIVEĽA OMEGA-6

Ľudský organizmus potrebuje tak omega-3 ako aj omega-6 MK. Súčasný západný typ stravovania je však charakteristický nadbytočným množstvom omega-6 a nedostatkom omega-3 MK. Omega-3 mastné kyseliny sú však veľmi dôležité, pretože sa nachádzajú vo vysokej koncentrácii v mozgu a sú dôležité pre rozvoj kognitívnych a behaviorálnych funkcií. Ak neprijímame dostatočné množstvá omega-3, môžeme trpieť vyčerpanosťou, chatrnou pamäťou, zmenami nálad a dokonca i depresiou.

IDEÁLNY POMER

Pred priemyselnou revolúciou sa v našej strave nachádzalo približne rovnaké množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Dnes však konzumujeme oveľa viac omega-6 ako omega-3. Odporúčaný pomer medzi týmito dvomi druhmi mastných kyselín v našej strave je 5:1. V skutočnosti však reálny pomer mastných kyselín v našej strave odzrkadľuje pomer 10:1 alebo dokonca 20:1. Ako je to možné?

Obsah omega-6 mastných kyselín v rôznych druhoch jedál vzrástol. Moderné poľnohospodárstvo ponúka všetkým ľuďom dostatok či prebytok obilných výrobkov, sóje a ďalších rastlinných zdrojov s vysokým obsahom omega-6. Následkom toho sa zdvihol i obsah omega-6 v mnohých jedlách vrátane mäsa, vajíčok a mliečnych produktov pochádzajúcich zo zvierat, ktoré sú kŕmené prevažne obilninami.

JEME VIAC MÄSA A MENEJ MORSKÝCH PLODOV

Ďalším dôvodom nesprávneho pomeru omega-3 a omega-6 je stále vyššia spotreba mäsa a klesajúca spotreba rýb a morských plodov. Niektoré časti populácie vrátane detí, dospievajúcich a tehotných žien ryby a morské produkty nekonzumujú takmer vôbec. K ideálnemu pomeru omega-3 a omega-6 navyše neprispieva ani zvýšená spotreba nasýtených tukov.

SÚŤAŽ MEDZI OMEGA-3 A OMEGA-6

Omega-6 a omega-3 súťažia o priestor v bunkách ľudského tela. Je dôležité, aby sme mali dostatok oboch druhov mastných kyselín v bunkách, pretože čím viac omega-6 budeme konzumovať, tým viac omega-3 budeme musieť prijať, aby sme si mohli byť istí, že ich v bunkách máme dostatok. Zdvihnúť obsah omega-3 v našich bunkách však dokážeme už i prostou redukciou konzumácie omega-6 MK.

Prečo sa vlastne máme snažiť o správny pomer mastných kyselín v tele? Pretože ak ich prijímame v odporúčanom pomere, aktívne pracujeme na prevencii pred obezitou, cukrovkou druhého typu a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Nevyrovnaný pomer EMK v tele sa ďalej spája s ochoreniami ako mozgová mŕtvica, artritída, porucha pozornosti, Alzheimerova choroba, infarkt, rakovina, inzulínová rezistencia, astma, schizofrénia, depresia a zrýchlené starnutie.

TEÓRIA V PRAXI

Čo sa týka rastlinnej stravy, nájdeme v nej predovšetkým zdroje omega-6 mastných kyselín. Existujú však potraviny s vysokým obsahom omega-6 a s nízkym obsahom omega-3, potraviny s ideálnym pomerom a dokonca i rastlinné potraviny, ktoré obsahujú viac omega-3 než omega-6. Zaraďte do svojho jedálnička predovšetkým potraviny s ideálnym pomerom EMK alebo potraviny, ktoré majú viac omega-3 než omega-6, aby vyvážili prehnanú konzumáciu omega-6 mastných kyselín v bežných jedlách.

Zdroj: National Institute of Nutrition and Seafood Research

Eva Pospíšilová, nezávislý konzultant ZINZINO
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky