Pokusy naslepo

27.02.2021

Prestávate sa niekedy čudovať, ako sa to tak zvrtlo?

Hovoríme si sapiens, napriek tomu sme si vytvorili toľko zbytočných chorôb a utrpenia, že je normálne tráviť posledných 10% našich životov pomalým a nákladným zomieraním, čoraz viac závislých od farmaceutickej a technickej podpory až do konečnej čiernej scény. Vieme, že prevažná časť modernej medicíny nedokáže nič viac ako liečiť príznaky choroby. Vieme, že takmer všetky degeneratívne choroby pribúdajú. Vieme, že náš životný štýl a strava živia tieto vlny chorôb, vieme, že stredná dĺžka života klesá, a napriek tomu zostávame v kurze a lipneme na zdravotnej sestričke zo strachu z niečoho horšieho.

Pokračujeme v rozdrobovaní našej existencie medzi horným mlynským kameňom potravinárskeho priemyslu, ktorý nám predáva choroby za účelom zisku, a spodným mlynským kameňom farmaceutického priemyslu, ktorý prijíma otrávené masy a púšťa im žilou, až kým nevyprchajú financie a život.

Nemusí by to tak byť. Mapa na nástenke môže hovoriť, že ste tu, ale túto mapu je možné prekresliť. Z histórie a etnológie iných čias a iných kultúr vieme, že starnutie je menej nebezpečné, a kde muži a ženy môžu rozumne očakávať že budú žiť relatívne zdravo až do posledných niekoľkých týždňov alebo dní pred smrťou. Zdá sa to ako lepší scenár - tak prečo si ho tak málo ľudí vyberie?

Jedným z dôvodov, prečo naďalej žijeme nerozumne, je to, že naša súčasnosť je zatienená našou minulosťou. Dobrým príkladom toho je historický záznam vytlačený na klávesnici každého počítača, rozloženie kláves qwertyuiop. Toto je bolehlav z prvých mechanických písacích strojov. Najčastejšie používané písmená boli rozložené tak, aby spomalili písanie na stroji, pretože inak by sa ramená páky zasekli o seba zamotali a zasekli. Mechanika ustúpila elektronike a napriek tomu zostalo staré usporiadanie, jeho neefektívnosť už nebola potrebná, ale ostal zvyk. Naša technológia sa vyvinula, ale my nie a zostali sme uväznení vo vnútri tohto veľmi nedokonalého systému. Qwertyuiop je metaforou systémovej odolnosti voči zmenám, nášho zotrvačného myslenia a našej ochoty zaspať na prokrustovských posteliach.

Tak je to aj so zdravím. Spoločnosť Big Pharma kolonizovala systém zdravotnej starostlivosti. John D Rockefeller využil teóriu zárodkov z 19. storočia a zahájil nápor Gadarene na syntetické špecifické molekuly, ktoré stále držia väčšinu medicíny v područí. Vďaka tomu bola veľká farmaceutická spoločnosť skutočne veľmi bohatá, umožnila im získať vplyv a potlačiť nesúhlas na lekárskych fakultách, čím sa vytvorili generácie lekárov, ktorí skutočne a s nadšením veria, že pre každého chorého existuje pilulka - ak nie teraz, tak čoskoro.

Farmaceutické spoločnosti tiež kolonizujú svojich konečných používateľov priamo. Spoločnosť Big Pharma má nezdravý stupeň vplyvu na MSM a technické médiá a vynakladá obrovské množstvo peňazí na zabezpečenie toho, aby prevládali ich verzie pravdy (tj. 1-3).

Tak je to aj s našim jedlom. Spoločnosť Big Phood sa začala vynárať v 50. rokoch a podobne ako Big Pharma sa dostali k sériovému odkupu a fúziám k dnešnému oligopolu. Rovnako ako Big Pharma majú peniaze a silu ovládnuť trh, médiá a posolstvo.

Oba tieto dva cechy strážia, čo majú, potrebnými prostriedkami a pracujú v strašnej harmónii.

Farmaceutický kartel závisí od toho, či im potravinársky priemysel dodá nikdy nekončiacu rieku chronicky chorých zákazníkov, a potravinársky priemysel od spoločnosti Big Pharma, aby pokryla príznaky chorôb spôsobených ich toxickými granulami. Medzi týmito piliermi zriadenia je veľké krížové vlastnenie (4), čo by nikoho nemalo prekvapiť. Vedci zaoberajúci sa farmáciou investujú svoje úsilie a intelekt do pasteuriánskeho modelu, tí, ktorí pracujú pre potraviny, sa zameriavajú na chutnosť, ziskové marže a trvanlivosť. Právnici a účtovníci investujú svoje zahanbené duše, zatiaľ čo inštitucionálni investori im robia bankárov. Žiadny z týchto zainteresovaných strán nemá záujem vzdať sa ktorejkoľvek časti toho, čo má, takže musíme naďalej platiť za to, aby sme hrali v tomto divadle krutosti.

Všade môžete vidieť škodlivé výsledky tejto nešťastnej konvergencie. Ak ich vôbec vidíte.

Vekom podmienená makulárna degenerácia (AMD) je hlavnou príčinou slepoty u starších ľudí a treťou najčastejšou príčinou slepoty na celom svete po katarakte a glaukóme. Je to teda veľmi bežné. Pred 30. rokmi však bola makulárna degenerácia mizivo zriedkavá. V skutočnosti medzi rokmi 1851 a 1930 nebolo v lekárskej literatúre na svete hlásených viac ako 50 prípadov (5). Potom to na počudovanie náhle začalo narastať. Do roku 1944 bolo hlásených 15 miliónov prípadov (5). V tomto roku globálna záťaž dosiahla 196 miliónov (2) a do roku 2040 sa predpokladá, že niektorí zasiahnu 228 miliónov (6). Iní sú optimistickejší a predpokladajú, že súčasný a budúci vývoj v oblasti medicíny nám umožní udržať čísla len na 120 miliónoch (7).

Máte na výber.

Na jednej strane farmaceutický priemysel výrazne profitoval zo zavedenia liečby protivaskulárnym endoteliálnym rastovým faktorom (VEGF), ktorá je v súčasnosti tak široko používaná, že výskyt slepoty klesá v tých krajinách, ktoré si môžu dovoliť veľmi drahé biologické lieky, ktoré sú v súčasnosti v móde (8, 9). Medzi tieto lieky, ktoré sa musia vpichovať do oka, patrí ranibizumab od Novartisu a aflibercept od Regeneronu, pričom obidve tieto látky stoja takmer 1 000 dolárov / dávka. Tretí liek, bevacizumab, je oveľa lacnejší, vyrába ho však aj spoločnosť Novartis, a preto nie je dobre propagovaný.

Na druhej strane existuje dostatok dôkazov o tom, že drvivá väčšina prípadov AMD je spôsobená modernou ultra-spracovanou stravou (5). Pokiaľ vás teda hneď nepriláka predstava, že by vám ihly uviazli v očiach, otvorte ich.

Alternatívou je zdravá strava bohatá na ovocie, zeleninu a mastné ryby (10-22). Dôkazy o tom, že stredomorská strava znižuje riziko AMD, sú, úprimne povedané, zdrvujúce. Viaceré správy ukazujú, že luteín a zeaxantín, kľúčové živiny v stredomorskej strave a vo významných štúdiách AREDS, majú podobné ochranné účinky aj v predklinických modeloch (23-27). Ochranné úlohy luteínu a zeaxantínu podčiarkuje genetický výskum, ktorý identifikoval 24 jednonukleotidových polymorfizmov (SNP) zapojených do metabolizmu a transportu luteínu a zeaxantínu, pričom všetky sú spojené s vyšším rizikom skorého alebo prechodného AMD (28). Omega 3 HUFA a rôzne ďalšie mikroživiny môžu byť tiež zahrnuté (tj. 29, 30).

Najlepším zdrojom omega 3 sú samozrejme mastné ryby. Luteín sa vyskytuje v pomerne širokej škále zeleniny, ako je kel, zelený hrášok a tekvica, ale zahrnutie významného množstva zeaxantínu do vašej stravy si bude vyžadovať cielenejší výber jedál, ako je paprika, šafrán, bobule, špenát a kukurica. Je celkom zrejmé, že všetky tieto živiny sú vyčerpané v modernej ultra-spracovanej strave s obsahom 2 000 kalórií / deň s nízkym obsahom živín a energiou. Z mnohých dôvodov prevláda aj hypovitaminóza D.

Ďalšie patologické stavy, ako je cukrovka typu 2 (ktorá má svoju vlastnú formu makulárneho poškodenia), parkinsonizmus, mnoho druhov rakoviny, IBD, alergie a autoimunitné ochorenia majú veľmi podobné príčiny, pribúdajú paralelne s AMD a sú podobne nesprávne ošetrované.

Narazili sme na problém a je potrebný reštart.


REFERENCES

1. https://thefedupdemocrat.home.blog/2019/07/07/google-is-now-a-pharmaceutical-company/

2. https://anh-usa.org/selling-junk-science/

3. https://www.youtube.com/watch?v=ZYgiCALEdpE

4. Vitali S, Glattfelder JB, Battiston S. The Network of Global Corporate Control. PLoS ONE (2011), 6(10): e25995.

5. Knobbe C, Stojanoska M. The 'Displacing Foods of Modern Commerce' Are the Primary and Proximate Cause of Age-Related Macular Degeneration: A Unifying Singular Hypothesis. Med Hypotheses. 2017 Nov;109:184-198.

6. Wong WL, Su X, Li X, Cheung CM, Klein R, Cheng CY, Wong TY. Global prevalence of age-related macular degeneration and disease burden projection for 2020 and 2040: a systematic review and meta-analysis. Lancet Glob Health. 2014 Feb;2(2):e106-16.

7. Fricke TR, Jong M, Naidoo KS, Sankaridurg P, NaduvilathTJ, Ho SM, Wong TY, Resnikoff S. Global prevalence of visual impairment associated with myopic macular degeneration and temporal trends from 2000 through 2050: systematic review, meta-analysis and modelling.Br J Ophthalmol. 2018 Jul;102(7):855-862.

8. Claessen H., Genz J., Bertram B. Evidence for a considerable decrease in total and cause-specific incidences of blindness in Germany. Eur J Epidemiol. 2012;27(7):519-524. 

9. Skaat A., Chetrit A., Belkin M. Time trends in the incidence and causes of blindness in Israel. Am J Ophthalmol. 2012;153(2):214-221.e1. 

10. Merle BMJ, Colijn JM, Cougnard-Grégoire A, de Koning-Backus APM, Delyfer MN, Kiefte-de Jong JC, Meester-Smoor M, Féart C, Verzijden T, Samieri C, Franco OH, Korobelnik JF, Klaver CCW, Delcourt C; EYE-RISK Consortium. Mediterranean Diet and Incidence of Advanced Age-Related Macular Degeneration: The EYE-RISK Consortium. Ophthalmology. 2019 Mar;126(3):381-390.

11. Seddon JM, Ajani UA, Sperduto RD, Hiller R, Blair N, Burton TC, Farber MD, Gragoudas ES, Haller J, Miller DT et al. Dietary carotenoids, vitamins A, C, and E, and 446 advanced age-related macular degeneration. Eye Disease Case-Control Study Group. JAMA 447 1994;272(18):1413-20.

12. Mares-Perlman JA, Fisher AI, Klein R, Palta M, Block G, Millen AE, Wright JD. Lutein and zeaxanthin in the diet and serum and their relation to age-related maculopathy in the third national health and nutrition examination survey. Am J Epidemiol 2001;153(5):424-32.

13. Delcourt C, Carriere I, Delage M, Barberger-Gateau P, Schalch W; POLA Study Group. Plasma lutein and zeaxanthin and other 452 carotenoids as modifiable risk factors for age-related maculopathy and cataract: the POLA Study. Invest Ophthalmol Vis Sci 2006;47(6):2329-35.

14. Wu J, Cho E, Willett WC, Sastry SM, Schaumberg DA. Intakes of lutein, zeaxanthin, and other carotenoids and age-related macular degeneration during 2 decades of prospective follow-up. JAMA Ophthalmol. 2015;133:1415-24.

15. Ma L, Dou HL, Wu YQ, Huang YM, Huang YB, Xu XR, Zou ZY, Lin XM. Lutein and zeaxanthin intake and the risk of age-related macular degeneration: a systematic review and meta-analysis. Br J Nutr 2012;107(3):350-9.

16. van Leeuwen R, Boekhoorn S, Vingerling JR, et al. Dietary intake of antioxidants and risk of age-related macular degeneration. JAMA 2005;294(24):3101-7. 460

17. Seddon JM, Cote J, Rosner B. Progression of age-related macular degeneration: association with dietary fat, transunsaturated fat, nuts, and fish intake. Arch Ophthalmol 462 2003;121(12):1728-37.

18. Seddon JM, George S, Rosner B. Cigarette smoking, fish consumption, omega-3 fatty 464 acid intake, and associations with age-related macular degeneration: the US Twin Study of Age Related Macular Degeneration.Arch Ophthalmol 2006;124(7):995-1001.

19. Merle BM, Benlian P, Puche N, et al. Circulating omega-3 Fatty acids and neovascular age-related macular degeneration. Invest Ophthalmol Vis Sci 2014;55(3):2010-9.

20. Augood C, Chakravarthy U, Young I, et al. Oily fish consumption, dietary 469 docosahexaenoic acid and eicosapentaenoic acid intakes, and associations with neovascular age-related macular degeneration. Am J Clin Nutr 2008;88(2):398-406.

21. Chong EW, Kreis AJ, Wong TY, et al. Dietary omega-3 fatty acid and fish intake in the primary prevention of age-related macular degeneration: a systematic review and meta-analysis. Arch Ophthalmol 2008;126(6):826-33.

22. Merle BM, Silver RE, Rosner B, Seddon JM. Adherence to a Mediterranean diet, genetic susceptibility, and progression to advanced macular degeneration: a prospective cohort study. Am J Clin Nutr2015;102(5):1196-206.

23. Barker FM, Neuringer M, Johnson EJ, Schalch W, Koepcke W, Snodderly DM. Dietary zeaxanthin or lutein improves foveal photo-protection from blue light in xanthopyhll-free monkeys. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2005;46:1770-1770. 

24. Chucair AJ, Rotstein NP, SanGiovanni JP, During A, Chew EY, Politi LE. Lutein and zeaxanthin protect photoreceptors from apoptosis induced by oxidative stress: relation with docosahexaenoic acid. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2007;48:5168-77.

25. Sujak A, Gabrielska J, Grudziński W, Borc R, Mazurek P, Gruszecki WI. Lutein and zeaxanthin as protectors of lipid membranes against oxidative damage: the structural aspects. Arch BiochemBiophys. 1999;371:301-7.

26. Landrum JT, Bone RA, Krinsky NI, Mayne ST, Sies H. Mechanistic evidence for eye diseases and carotenoids. Oxid STRESS Dis. 2004;13:445-72. 

27. Khachik F, Bernstein PS, Garland DL. Khachik F, Bernstein PS, Garland DL. Identification of lutein and zeaxanthin oxidation products in human and monkey retinas. Invest Ophthalmol Vis Sci. 1997;38:1802-11. 

28. Meyers KJ, Mares JA, Igo RP, Truitt B, Liu Z, Millen AE, Klein M, Johnson EJ, Engelman CD, Karki CK, Blodi B, Gehrs K, Tinker L, Wallace R, Robinson J, LeBlanc ES, Sarto G, Bernstein PS, SanGiovanni JP, Iyengar SK.Genetic evidence for role of carotenoids in age-related macular degeneration in the Carotenoids in Age-Related Eye Disease Study (CAREDS). Invest Ophthalmol Vis Sci. 2014;55:587-99.

29. Souied EH, Aslam T, Garcia-Layana A, Holz FG, Leys A, Silva R, Delcourt C. Omega-3 Fatty Acids and Age-Related Macular Degeneration. Ophthalmic Res. 2015;55(2):62-9.

30. Kaarniranta K, Pawlowska E, Szczepanska J, JablkowskaA, Błasiak J. Can vitamin D protect against age-related macular degeneration or slow its progression? Acta Biochim Pol. 2019 Jun 18;66(2):147-158.


https://drpaulclayton.eu/blog/double-blind/

Eva Pospíšilová, nezávislý konzultant ZINZINO
Všetky práva vyhradené 2021
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky